IIFF 2023 İstanbul Mobilya Fuarı’nın Hazırlıkları Hızlı Başladı Hedef: İhracatta 3 milyar dolar çıtasını aşmak

IIFF 2023 İstanbul Mobilya Fuarı’nın Hazırlıkları Hızlı Başladı
Hedef: İhracatta 3 milyar dolar çıtasını aşmak
 
Geçen yıl yakalanan başarı sonrası IIFF 2023 Fuar hazırlıkları hızlı başladı.
 
Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) desteği, Tüyap Fuarcılık ve Mos Fuarcılık iş birliği ile 24-29 Ocak 2023’te gerçekleşecek olan IIFF 2023’ün hedefi, 2022 fuarında temeli atılan 3 milyar dolarlık iş bağlantısının üzerine çıkmak. Fuar yine Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi ile İstanbul Fuar Merkezi’nde eş zamanlı olarak gerçekleşecek.
 
Yaklaşık 200 ülkeye Türk mobilyasının gücünü ulaştıran ve dünya mobilya sektörünün üretim üslerinden ilk 3 sırasında yer alan Türkiye mobilya sektörü, 2022’nin ilk 4 ayında ortalama %30 artış sergiledi.  2023’te sektör için hedeflenen 6 milyar dolar sınırını aşma vizyonuyla çalışan sektör, özellikle ihracat potansiyelini uluslararası fuarlarla geliştiriyor.
 
Bu bağlamda bu yılın başında Türkiye’de ilk kez Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi ile İstanbul Fuar Merkezi’nde eş zamanlı olarak iki fuar merkezinde aynı anda düzenlenen IIFF 2022 İstanbul Mobilya Fuarı, yurt içinden 107 bin, yurt dışındaki 138 ülkeden yaklaşık 14 bin olmak üzere toplam yaklaşık 122 bin ziyaretçiyi ağırladı. 850 katılımcı ve 3 bini aşkın markanın yer aldığı fuarda 3 milyar dolarlık iş bağlantısının temeli atıldı.
 
Bu başarının ardından mobilya sektörü IIFF 2023 İstanbul Mobilya Fuarı’nı şimdiden heyecanla bekliyor. Fuarı düzenleyen Tüyap Fuarcılık ve Mos Fuarcılık ile fuarı destekleyen Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) ise 24-29 Ocak 2023’te gerçekleşecek olan büyük buluşmanın hazırlıklarını son hız sürdürüyor.
 
Yaklaşık 150 ülkeden 20 binin üzerinde yabancı iş insanı olmak üzere 140 binden fazla ziyaretçi bekleniyor
 
Yoğun tanıtım faaliyetleri ile IIFF 2023’te 150’ye yakın ülkeden 20 binin üzerinde yabancı olmak üzere 140 binden fazla ziyaretçinin fuara gelmesi hedefleniyor. Bu yıl hedef özellikle Avrupa ve Amerika kıtasından ziyaretçiler.
Geçen yıl olduğu gibi fuar, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi ile İstanbul Fuar Merkezi’nde eş zamanlı olarak toplam 25 salon 260 Bin m2 sergi alanında düzenlenecek. İstanbul Fuar Merkezinde Modern-Modüler, Yatak-Baza, Bahçe Mobilyaları, Ofis-Okul Mobilyaları ve Aksesuarlar, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezinde ise Modern-Modüler Mobilyalar, Lüks Mobilyalar ve Çocuk Genç Odası Mobilyaları sergilenecek.
 
2023 yılı için talepler artarken ve özellikle yurtdışı firmalar Avrupa pazarının sıkışması ve yaşanan krizler nedeniyle hem Türkiye pazarına girmek hem de yeni Ortadoğu ülkelerine ulaşmak için; IIFF 2023 Fuarı’na katılmak istiyorlar.
“İlkleri gelenekselleştiriyor, ileri taşıyoruz”
 
İlkleri gelenekselleştirme ve ileri taşıma vizyonuyla hareket ettiklerini belirten Tüyap Fuarlar Yapım A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, “IIFF 2022’de iki farklı mekandaki eş zamanlı fuar ile Türkiye’de önemli bir ilki gerçekleştirdik. Bu büyük uluslararası buluşma ile önemli iş bağlantılarına vesile olduk. Mobilya sektörünün ihracat hedeflerine ulaşmasında büyük katkı sağlamanın yanı sıra Türkiye’nin mobilyada üretim üssü konumunu daha da yukarılara taşımasını destekledik. 24-29 Ocak 2023 tarihleri arasında ikincisi düzenlenecek İstanbul Mobilya Fuarı için hazırlıklarımız mobilya sektörünün dünya ticaretinde hak ettiği konuma hızla ulaşmasına destek olma hedefiyle son hız devam ediyor’’ dedi.
 
“IIFF Istanbul Mobilya Fuarından sonra birçok uluslararası Mobilya firması, üretim için Türkiye’yi seçti.
 
Fuarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, “Fuarın, Türkiye mobilya sektörüne olan katkılarını fuar esnasında gerçekleşen iş hacmi ile gördük. Fuarda temellerini attığımız iş birlikleri ve karşılıklı görüşmeler kısa süre içinde üretime dönüşerek, Türkiye’de 12 milyar doları bulan sektör büyüklüğümüzü daha da artırdı.Ayrıca IIFF 2023 yılı için yurtdışı yabancı katılımcı firmalardan güzel talepler alıyoruz, rotalarını ülkemize çeviren küresel mobilya devleri, üretim için ülkemizi seçmekte” dedi.
 
Türk mobilya sektörünün son 20 yılda hızlı bir ivme yakaladığını belirten Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, “Türkiye Mobilya sektörü, dünya mobilya pazarından yüzde 2,2’lik pay alıyor ve mobilya ihracatımız yaklaşık yüzde 25 arttı; 4,3 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik. En çok ihracat yapan ülkeler sıralamasında ilk 5 de yer alıyoruz.
IIFF İstanbul mobilya fuarından sonra yeni iş birlikleri ve yeni pazarlara açıldık. Dünya ticaretinden daha fazla pay alıyoruz ve ilk 10 ihracat pazarımızın 9’u gelişmiş ülkeler. 10 yıl önce ihracatımızın neredeyse sıfır olduğu ABD bugün 3’üncü büyük ihracat pazarımız. 2022 yılında 6 milyar dolarlık ihracat yapmayı hedefliyoruz bu hedefin 3 milyarlık kısmının iş bağlantıları IIFF 2022 fuarında gerçekleşti”dedi.
 
 
ÖNCEKİ SAYFAYA GERİ DÖN